Jaunumu lapa: 2024 Rudens

OwnYourSECAP projekts sniedz atbalstu un rīkus pašvaldībām, lai tās pašas efektīvi izstrādātu un īstenotu Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānus, tādējādi nodrošinot lielāku iesaisti un atbildību. Projekts risina enerģētikas un klimata plānošanas problēmas, piedāvājot apmācības, atbalstu energopārvaldības sistēmu izveidē un plānu atjaunošanā, īpaši mazajās un vidējās pašvaldībās, lai sekmētu ilgtspējīgu attīstību.

Cēsu un Ropažu novadu pašvaldībās ir veiksmīgi ieviestas un sertificētas energopārvaldības sistēmas OwnYourSECAP projekta ietvaros. Šīs sistēmas palīdzēs abām pašvaldībām efektīvi pārvaldīt enerģijas patēriņu un īstenot pasākumus, kas iekļauti Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānos. Par projekta rezultātiem lasi vairāk šeit.

19. jūnijā Ropažu novada kultūras centrā "Ulbrokas pērle" notika kārtējais OwnYourSECAP seminārs, kurā piedalījās 15 novadu energopārvaldnieki un pašvaldību pārstāvji. Seminārā tika apspriesti veidi, kā uzlabot energoefektivitāti pašvaldībās, tostarp rīki ēku energoefektivitātes sacensībām un motivācijas shēmas, kā arī sniegti ieteikumi ēku apsekojumiem un nepieciešamība izstrādāt ēku lietošanas instrukcijas. Saldus novada energopārvaldnieks dalījās pieredzē par efektīvu energopatēriņa samazināšanu, motivējot darbiniekus. Īsie iedvesmas stāsti pieejami šeit:

Aicinam iepazıties ar OwnYourSECAP projekta 2024./2025. gada sezonas pasakumu grafiku!

Seko projektam:

Mājaslapa Facebook Linkedin


Bauhausing Europe ir vērienīgs projekts, kas apvieno dizainu, ilgtspēju un sociālo iekļaušanu, lai veicinātu estētiski pievilcīgu un videi draudzīgu vidi. Šī iniciatīva veido saikni starp mākslu, kultūru un ilgtspējīgu dzīvesveidu, tiecoties radīt labāku dzīves kvalitāti iedzīvotājiem visā Eiropā. 

Latvijā projekts tiek īstenots Ādažu novadā, kur tiks atjaunota ēka Pirmā ielā 42a, izveidojot jauniešu centru un koprades telpas vietējai kopienai. Projekta gaitā tika iesaistītas vietējās organizācijas un iedzīvotāji, lai nodrošinātu, ka atjaunotā ēka atbilst kopienas vajadzībām un veicina ilgtspējīgu attīstību. Lasi vairāk par projektu šeit.

Ādažos, projekta ietvaros, ir uzsākti vairāki būtiski soļi ilgtspējīgas dzīves telpas attīstībā. Notikušas vairākas darba grupu tikšanās, kuru laikā eksperti, vietējie iedzīvotāji un citi iesaistītie puses ir dalījušies idejām un priekšlikumiem par to, kā uzlabot Ādažu pilsētvidi, ieviešot ilgtspējīgus risinājumus. Šajās tikšanās reizēs ir izstrādāti konkrēti plāni un stratēģijas, lai Ādažus pārvērstu par ilgtspējīgu un estētiski pievilcīgu dzīves vietu, kas iedvesmo un kalpo par piemēru citām Latvijas un Eiropas kopienām. Atskats uz tikšanās reizēm pieejams šeit.

Projekta ietvaros Ādažu pašvaldībā ir atvērts META konkurss ēkas atjaunošanai Pirmajā ielā 42A, lai ēka būtu piemērota vietējās kopienas vajadzībām. Oktobra sākumā notiks projekta darba grupas tikšanās, kurā tiks apspriesti seši plānotie pasākumi, kas vērsti uz vietējo iedzīvotāju izglītošanu par klimata un vides jautājumiem.  

Seko projektam:

Mājaslapa Twitter


Life ReHABITA ir nozīmīgs projekts, kura mērķis ir samazināt enerģētisko nabadzību, veicinot mājokļu atjaunošanu piecās Eiropas pašvaldībās, tostarp Saldū, Latvijā. Šī iniciatīva radījusi ReHABITA kompetenču centrus, kas nodrošina iedzīvotājiem nepieciešamo atbalstu un zināšanas, lai padarītu viņu mājokļus energoefektīvākus. Projekta mērķis ir uzlabot dzīves apstākļus vismaz 500 mājsaimniecībās, samazinātu CO2 emisijas un celtu sabiedrības izpratni par enerģētisko nabadzību.

Saldus novadā projekta ietvaros tika izveidota vienas pieturas aģentūra, lai palīdzētu iedzīvotājiem ēku atjaunošanas procesos. Šī aģentūra, kas atrodas KOPtelpā, Striķu ielā 2, sniedz konsultācijas un atbalstu par renovācijas iespējām un palīdz atvieglo īpašnieku un īrnieku piekļuvi  pieejamajiem finanšu resursiem. Vairāk par aģentūru lasi šeit.

Projekta ietvaros mēneša beigās Saldū notiks informatīvais pasākums, kura mērķis ir veicināt izpratni par ēku atjaunošanas iespējām. Pasākuma laikā tiks demonstrēts arī sagatavotais informatīvais video, kas sniegs papildu ieskatu par renovācijas priekšrocībām. Projekta ietvaros tiks daļēji segtas izmaksas ēku atjaunošanas tehniskās dokumentācijas izstrādei, kas var palīdzēt iedzīvotājiem pieņemt lēmumu par labu ēku atjaunošanai.


Projekts REVERTER ir ES finansēta iniciatīva, kas cīnās ar enerģētisko nabadzību Eiropā, īpašu uzmanību pievēršot mājokļu energoefektivitātei. Sadarbojoties ar iedzīvotājiem Bulgārijā, Grieķijā, Latvijā un Portugālē, projekts izstrādā deviņus rīcības plānus, kas pielāgoti vietējiem apstākļiem. Mērķis ir uzlabot dzīves kvalitāti un piedāvāt ilgtspējīgus risinājumus, ko var izmantot arī citviet Eiropā. Vairāk par projektu lasi šeit.

Kopš 2022. gada novembra REVERTER ir sasniedzis būtiskus panākumus. 2024. gadā apmācīti projekta vēstnieki, un atklāts Rīgas energoefektivitātes digitālais informācijas centrs Renove.lv, kas sniedz atbalstu daudzdzīvokļu ēku renovācijā.

2024. gada maijā projekta komanda Barselonā apsprieda sasniegumus un nākamos soļus. Vairāk par progresu lasi šeit.

Rīgas energoefektivitātes informācijas centrs informē un izglīto par renovācijas procesiem un energoefektivitāti. Mājaslapā www.renove.lv pieejami resursi dzīvokļu īpašniekiem un pārvaldniekiem, tostarp vadlīnijas, finansējuma iespējas un tehniskie risinājumi, lai atvieglotu renovācijas projektu īstenošanu.

Projekta REVERTER ietvaros tiks organizēta daudzdzīvokļu ēkas apskate, kas paredzēta iedzīvotājiem, kuri vēl šaubās par ēku atjaunošanu. Šīs pieredzes apmaiņas vizītes mērķis ir demonstrēt renovācijas ieguvumus praksē, veicinot izpratni un pārliecību par ēku atjaunošanas nozīmīgumu un ilgtermiņa ieguvumiem energoefektivitātes uzlabošanā.

Seko projektam:

Mājaslapa Facebook Linkedin Twitter


Eiropas Klimata pakts (European Climate Pact) ir Eiropas Komisijas iniciatīva, kas aicina iedzīvotājus, organizācijas un kopienas iesaistīties klimata pārmaiņu risināšanā. Projekta mērķis ir veicināt ilgtspējīgu dzīvesveidu un rīcību, stiprinot sabiedrības izpratni par klimata jautājumiem un veidojot sadarbību starp dažādiem dalībniekiem. Ar dažādu pasākumu, diskusiju un iniciatīvu palīdzību Klimata pakts veido platformu, kurā cilvēki var dalīties idejām un risinājumiem, lai kopīgi veidotu zaļāku un ilgtspējīgāku nākotni Eiropā.

Eiropas Klimata pakts un tā vēstneši Latvijā ir organizējis vairākus nozīmīgus pasākumus, kas veicina ilgtspējīgas domāšanas un vides apziņas attīstību. Viens no tiem bija KlimatnotuRĪGA viktorīna, kas notika 6. jūnijā. Šajā pasākumā komandas sacentās, atbildot uz jautājumiem par vidi, ilgtspēju un energoefektivitāti. Viktorīna norisinājās izglītības konceptvietā "Šūna", un tās mērķis bija veicināt zaļo domāšanu Rīgā.

Vēl viens nozīmīgs notikums bija Klimata darbnīca jauniešiem, kas norisinājās 16. maijā Jūrmalā. Šajā darbnīcā jaunieši strādāja pie idejām, kā uzlabot pilsētvidi un veicināt videi draudzīgāku dzīvesveidu.

18.jūnijā Rīgā notika Eiropas Klimata pakta vēstneses Noras Gaganes organizēta "Domapmaiņa par kopienas dārzu attīstību Rīgā". Pasākuma laikā bija iespēja noklausīties prezentācijas no Sporta pils dārzu, Augnīcas, Lucavsalas kopienas dārza (biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem") un LU topošā kopienas dārza veidotajiem, lai iepazītos ar dažādam pieejām, mērķiem un vajadzībām Rīgas kopienu dārzos. Vēlāk Arhitekte un pilsētplānotāja Elīna Lībiete sniedza ieskatu pilsētas dārzu teorijā, pēc kā sekoja diskusija dalībnieku vidu, par kopienas dārzu potenciālu Rīgā! 

Turklāt 22. augustā Lucavsalā notika Kanādas zeltslotiņas ravēšanas talka, kas ir daļa no projekta "Adaptīva sabiedrībā balstīta bioloģiskās daudzveidības pārvaldība". Šis pasākums ir  vērsts uz ekosistēmas aizsardzību un vietējo augu sugu saglabāšanu, piedāvājot iedzīvotājiem iespēju aktīvi iesaistīties dabas aizsardzības darbībās.

Vasaras garumā Eiropas Savienības līmenī norisinājās fotokonkurss, kas aicināja cilvēkus iemūžināt un dalīties ar savām klimatiskajām darbībām un risinājumiem. Uzvarētāju fotogrāfijas izceļ ikdienas iniciatīvas, kas veicina ilgtspējīgu dzīvesveidu un klimata aizsardzību visā Eiropā. Vairāk par konkursa uzvarētājiem un viņu darbiem var uzzināt šeit.

27. septembrī norisināsies diskusija par Ilgtspējīgas attīstības mērķiem (SDG) Latvijā. Pasākuma mērķis būs izcelt Latvijā svarīgākos ilgtspējīgas attīstības jautājumus un veicināt diskusiju par to ieviešanu un ietekmi. Diskusija notiks Eiropas Ilgtspējīgas attīstības nedēļas (ESDW) ietvaros.

Seko projektam:

Mājaslapa Instagram


Projekts KNOWNNEBs ir vērsts uz ēku renovācijas projektu neenerģētisko ieguvumu izpēti un popularizēšanu. NEBs (Non-Energy Benefits) jeb neenerģētiskie ieguvumi, ietver, piemēram, piemēram, uzlabota produkta kvalitāte, iekštelpu komforts, palielināta produktivitāte un citi. Projekts apvieno dažādu nozaru ekspertus un mērķis ir padarīt šos ieguvumus redzamākus un izmēramus, lai veicinātu ēku renovācijas plašāku izmantošanu un atbalstu visā Eiropā. Projekts arī nodrošina apmācības un resursus, kas palīdzēs izprast un komunicēt šos ieguvumus sabiedrībai un lēmumu pieņēmējiem. Par projektu vairāk lasi šeit.

Ar projekta progresu iespejams iepazıties ta informatıvajos izdevumos: Nr.1; Nr.2; Nr.3.

Projekta ietvaros šī gada oktobrī tiks uzsākta pilotprojekta energoauditu veikšana pieciem MVU no Latvijas, kur tiks testēta izstrādātā metodika neenerģijas ieguvumu iekļaušanai energoefektivitātes pasākumu aprēķinos. Pašlaik tiek izstrādāta arī apmācību programma energoauditoriem par šo jauno metodiku, un tā būs pieejama no nākamā gada sākuma. Sekojiet līdz jaunumiem www.plano.lv, lai nepalaistu garām pieteikšanos apmācībām.


Eiropas Pilsētu finansēšanas mehānisms (EUCF) ir iniciatīva Eiropas pašvaldībām atbalsta sniegšanai investīcijām ilgtspējīgā enerģētikā. EUCF ietvaros pašvaldībām ir iespēja pieteikties grantam 60 tūkst. EUR apmērā, lai saņemtu atbalstu dažāda veida dokumentācijas izstrādei un konsultācijām investīciju projektiem klimata pārmaiņu mazināšanai. Šīm aktivitātēm ir jābūt saskaņā arī ar pašvaldības Ilgtspējīgas enerģētikas rīcības plānu vai pēc būtības līdzvērtīgu plānu vides, klimata un enerģētikas jomā. Vairak lasi šeit.

7. kārtas pieteikumi būs atvērti no 2024. gada 15. oktobra līdz 18. decembrim.


CETAC

2024. gada oktobrī Ekodoma uzsāks dalību projektā Clean Energy Transition Assistance Centers (CETAC), kas ir vērsts uz atbalsta centru pārejai uz atjaunīgu enerģiju izveidi. Šis projekts palīdzēs pašvaldībām un vietējiem partneriem pāriet uz atjaunīgu enerģiju, sniedzot nepieciešamās zināšanas, resursus un metodiskos ieteikumus, lai veicinātu efektīvu enerģijas izmantošanu un būtisku siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšanu. 

Latvijā projekts koncentrēsies uz vairākiem būtiskiem uzdevumiem. Ekodoma veiks detalizētu pašvaldību emisiju un emisiju samazināšanas potenciāla novērtējumu, kā arī identificēs galvenos ieinteresētos dalībniekus un to vajadzības. Lai sekmētu CETAC veiksmīgu darbību, tiks nodrošinātas apmācības un kapacitātes celšana vietējiem speciālistiem. Projekta ietvaros tiks organizēti semināri, apmācību programmas un stratēģiskās diskusijas ar ieinteresētajām pusēm, kā arī izstrādāti konkrēti rīcības plāni, kas palīdzēs gan mājsaimniecībām, gan pašvaldībām efektīvāk samazināt SEG emisijas.


Ja vēlaties uzzināt vairāk par sadarbības iespējām,
sazinieties ar mums, rakstot uz
ekodoma@ekodoma.lv!

Previous
Previous

IELŪGUMS UZ DISKUSIJU

Next
Next

LIFE Bauhausing Europe: Atskats uz darba grupas tikšanās reizēm