Produkta vides deklarācija (EPD) & CO2 pēdas nospiedums

Ko tas ietver?

Produkta vides deklarācija (EPD)

Produkta vides deklarācija (Environmental Product Declaration - EPD) ir dokuments, kurā atspoguļota produkta vispārējā ietekme uz vidi visā tā dzīves ciklā. EPD ir oficiāla un starptautiski atzīta pieeja, lai parādītu šīs ietekmes. EPD parasti ir derīgs piecus gadus un tiek izstrādāts saskaņā ar īpašiem standartiem: ISO 14040/14044, ISO 14025, EN 15804 vai ISO 21930.

Uzņēmumam ir vairākas priekšrocības attiecībā uz EPD. Piemēram, Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas publiskajam iepirkumiem ir nepieciešami EPD attiecībā uz produktu ietekmi uz vidi. Turklāt EPD ir atzīti kredītpunktu un sertifikācijas sistēmā, ko īsteno LEED un BREEAM.

Kāpēc izstrādāt EPD?

EPD ir noderīgs daudziem ražošanas, būvniecības un pakalpojumu sniedzējiem kā konsekvents instruments, lai nodrošinātu videi nekaitīgākus produktus un palielinātu informētību tirgos ar uzticamāku oglekļa emisiju pārredzamību. Šādā veidā dizaineri un inženieri var pieņemt ilgtspējīgāko variantu saskaņā ar eko-dizaina perspektīvu.

Lai gan pašlaik tā ir brīvprātīga, deklarācijas izmantošana strauji pieaug, līdz ar sabiedrības izpratni par tās ietekmi uz vidi. Deklarācija ļauj uzņēmumam samazināt savu produktu ietekmi uz vidi, ieviest vairāk eko-dizaina risinājumus, kā arī dod iespēju patērētājiem apzinīgāk izvēlēties ilgtspējīgāko risinājumu.

Kā tiek izstrādātā produktu vides deklarācija?

Produktu vides deklarācija ir balstīta uz dzīves cikla novērtējumu (Life Cycle Assessment - LCA), ko pamato, definējot visu ar produktu saistīto enerģijas un materiālu plūsmu dzīves cikla inventarizāciju (Life Cycle Inventory - LCI). ISO 14040 un 14044 standarti sniedz vadlīnijas LCA pētījuma veikšanai.

Produktu vides deklarācija tiek sagatavota saskaņā ar standartiem EN 15804:2012 + A2:2019 par “būvdarbu ilgtspējīgumu” un ISO 14025:2006 par vides deklarācijām “Vides marķējumi un deklarācijas – III tips”. Šie standarti garantē LCA un EPD pieņēmumu un aprēķinu vienveidību, lai nodrošinātu salīdzināmus rezultātus. Pirms publicēšanas rezultātiem ir nepieciešams trešās puses verifikācija.

SIA “Ekodoma” risinājums.

EPD tiek izstrādāts saskaņā ar turpmākajiem soļiem:

  1. Komnikācija ar uzņēmumu. SIA "Ekodoma" eksperti kopā ar klientu vienojas par tehnisko un organizatorisko sistēmu, t.i., kādi produkti vai produktu grupas tiks novērtētas, kādi dzīves cikla posmi tiks iekļauti, proti, kādas būs sistēmas robežas. Šajā posmā tiek noteikti arī pienākumi un termiņi.

  2. Izejas datu apkopošana. SIA "Ekodoma" nodrošina īpašu datu vākšanas tabulu un tehnisko atbalstu, lai apkopotu informāciju par izejvielām, enerģijas un resursu patēriņu, loģistiku, produktu izmantošanu un atkritumu apsaimniekošanu. SIA "Ekodoma" iesaka programmas operatora veidu un īpašos produktu kategorijas noteikumus (Product category rules - PCR)*, lai definētu produkta dzīves ciklu un ietekmes kategorijas, ko izmantot aprites cikla novērtējumā (Life Cycle Assessment – LCA) un galīgajā EPD ziņojumā;

  3. Gala datu kopa. Uzņēmums saskaņo datu vākšanu ar piegādātājiem un ražošanas vadītājiem.

  4. Dzīves cikla novērtējuma (Life Cycle Assessment — LCA) modelēšana. Pamatojoties uz saņemtajiem datiem, SIA "Ekodoma" eksperti izstrādā LCA modeli, lai veiktu produkta aprites cikla ietekmes novērtējumu. SIA "Ekodoma" šī soļa laikā saskaņo LCA modeļa rezultātus un pieņēmumus ar klientu.

  5. EPD un LCA ziņojuma sagatavošana. SIA "Ekodoma" eksperti sagatavo galīgo EPD ziņojumu un pamatziņojumu (t. i., LCA ziņojumu), kurā precizēti galvenie rezultāti, kas sniegti EPD. Pamatziņojums nav publisks, bet obligāti jāprecizē LCA pētījuma laikā īstenotie pieņēmumi, pieejas un standarti. Turklāt LCA ziņojumā ir obligāti jāatbalsta trešo personu veikta verifikācija pirms EPD publikācijas.

  6. EPD un LCA ziņojumu pārskatīšana un apstiprināšana. SIA "Ekodoma" eksperti iesniedz EPD un LCA ziņojumu trešai personai un vada verifikācijas procesu. Pamatojoties uz pieprasījumu pēc izmaiņām, labojumiem vai papildu informāciju, kas saņemta no trešās personas verificētāja SIA "Ekodoma" eksperti pārskata EPD un LCA ziņojumus.

  7. Publikācija. Kad saņemts pārskata paziņojums, EPD dokumentus var iesniegt programmas operatoram, lai EPD reģistrētu programmas operatora EPD platformā.

* Produktu kategoriju noteikumi nodrošina aprēķina noteikumus, pieņēmumus, LCA pieejas un vispārēju EPD saturu, lai publiskotu konkrēta produkta EPD.

  • Dzīves cikla novērtējums (Life Cycle Assessment — LCA) ir plaši atzīta un labi definēta metodika, lai novērtētu produkta vai pakalpojuma ietekmi uz vidi visā tā dzīves ciklā. Veicot LCA tiek identificēti visi izejas un ieejas dati katrā produkta dzīves cikla posmā, proti no visu nepieciešamo izejvielu ieguves līdz to iznīcināšanai vai atkārtotai izmantošanai (sk. attēlu zemāk). Tas tiek paveikts izmantojot “no šūpuļa līdz kapam” ("cradle-to-grave") pieeju. Tādējādi iespējams novērtēt visu produkta ietekmi uz vidi visā tā vērtību ķēdē.

    LCA metodoloģija ir standartizēta, nodrošinot tās uzticamību un pārredzamību. LCA metodiku standartizē pēc diviem starptautiskiem standartiem - ISO 14040:2006 un ISO 14044:2006.

    LCA pirmais posms ir mērķa un darbības jomas apraksts, kas ietver pētījuma mērķu definēšanu un sistēmas robežu noteikšanu. Otrā fāze, ko sauc par izejas datu analīzi, apkopo katra dzīves cikla procesa izejas un ievades datus un apkopo tas vienotā sistēmā. Trešajā posmā, kas pazīstams kā dzīves cikla ietekmes novērtējums (Life-cycle impact assessment - LCIA), emisijas un resursi tiek grupēti atbilstoši to ietekmes kategorijām un pārveidoti par standarta ietekmes vienībām, lai padarītu tos salīdzināmus. Pēdējais posms ir inventarizācijas un ietekmes novērtējuma rezultātu interpretācija, lai atbildētu uz novērtējuma sākumā uzdotajiem jautājumiem.

    LCA pieeja nodrošina instrumentu, kas spēj kvantitatīvi novērtēt konkrētu stratēģisko izvēļu un lēmumu iespējamo ietekmi uz vidi attiecībā uz produkta dizainu.

  • LCA pētījuma rezultāti var būt noderīgi uzņēmumam:

    • Novērtējot produkta ietekmi uz vidi, izmantojot ticamus rādītājus;

    • Apzinot iespējamos stratēģiskos uzlabojumus vai alternatīvas saskaņā ar produkta dzīves cikla novērtējuma rezultātiem;

    • Palielināt informētību, izstrādājot ziņojumus un bukletus;

    • Identificēt materiālus ar mazāku ietekmi uz vidi, veikt efektīvākas investīcijas, atbalstīt turpmākus uzlabojumus produkta eko-dizainā;

    • Izstrādājot ilgtspējības stratēģiju;

    • Esot par pamatu vairākām vides aizsardzības prasībām (piemēram, uzņēmuma oglekļa pēdas nospiedumam vai produkta vides deklarācijai).

  • SIA "Ekodoma" eksperti īsteno dzīves cikla domāšanas (Life Cycle Thinking — LCT) pieeju vispārējai produkta ilgtspējas novērtēšanai.

    LCA veikšana ir atkarīga no vairākiem galvenajiem posmiem, kas ietekmē LCA rezultātu precizitāti. SIA "Ekodoma" eksperti sniedz padomus un norādījumus par LCA veikšanu saskaņā ar ISO14040 un 14044. SIA "Ekodoma" eksperti izmanto komerciāli pieejamu programmatūru, lai apkopotos datus un rezultātus pārvērstu vides ietekmes kategorijās (t. i., klimata pārmaiņas, bioloģiskā daudzveidība, cilvēku toksiskums utt.).

    SIA "Ekodoma" pieeju var apkopot šādi:

    1. Pētījuma darbības jomas noteikšana: tikšanās ar klientu, lai noskaidrotu viņa vajadzības un LCA mērķi un darbības jomu. Tiek definēta LCA auditorija kā arī paredzētais pielietojums. Dzīves cikla posmu definēšana un ietekmes novērtējums.

    2. Datu vākšana: datu vākšana, lai definētu dzīves cikla inventarizāciju (Life Cycle Inventory - LCI), ņemot vērā visus datus un rezultātus, kas gūti produkta dzīves ciklā attiecībā uz materiāliem, enerģiju, emisijām, atkritumu plūsmām. Datu vākšanas veidne tiek koplietota ar klientu, lai atvieglotu datu vākšanas anketas sagatavošanu ar visiem nepieciešamajiem datu elementiem, kas jāapkopo.

    3. Produkta dzīves cikla modelēšana. Produktu sistēmas dati tiek apstrādāti, izmantojot komerciāli pieejamu LCA programmatūru, lai pabeigtu dzīves cikla ietekmes novērtējumu. Lai pabeigtu LCA modeli, tiek izmantotas trešo pušu datu bāzes.

    4. Gala rezultāti un to interpretācija. LCA rezultātu pamatā ir produkta vides ietekmes pēdas nospiedums katram dzīves cikla posmam, izmantojot izvēlētās ietekmes kategorijas. Tad SIA "Ekodoma" eksperti komentē, interpretē un noslēdz LCA pētījumu, lai noteiktu vides problēmas, izmantojot izpētītā produkta vērtības ķēdi, sniedzot ieteikumus uzlabojumu scenārijiem atbilstoši pētījuma mērķim un darbības jomai.

    5. Nobeiguma ziņojums un rezultātu publicēšana. SIA "Ekodoma" eksperti piedalās īpašā sanāksmē un apspriež rezultātus kopā ar klientu, kā arī apkopo paplašināto LCA ziņojumu. Šo dokumentu var izmantot, lai noteiktu klienta izpratnes veidošanas stratēģijas.

Oglekļa pēdas nospieduma novērtējums

Uzņēmumu CO2 pēdas nospieduma aprēķināšana bieži vien ir sākumpunkts, ceļā uz uzņēmuma klimatneitralitāti, jo bez pārredzamības par savām emisijām, nav iespējams noteikt reālus mērķus un klimata stratēģiju. Uzņēmuma CO2 pēdas nospiedums ietver visas emisijas, ko ietekmē uzņēmuma lēmumi.

Uzņēmuma CO2 pēdas nospieduma aprēķins var kalpot dažādiem mērķiem: no vienas puses, tas rada pārredzamību un tādējādi ļauj veikt pasākumus emisiju samazināšanai, kā arī tas atbalsta ar klimatu saistītu risku un iespēju apzināšanu. No otras puses, uzņēmums parāda ieinteresētajām personām, piemēram, darbiniekiem, klientiem un investoriem, ka viņi uzņemas atbildību un vēlas samazināt savu ietekmi uz klimatu.

Kā tiek aprēķināts uzņēmuma CO2 pēdas nospiedums?

Emisijas rodas no visa veida darbībām, sākot no enerģijas izmantošanas un zemes izciršanas, līdz atkritumu apsaimniekošanai un iepirktajiem pakalpojumiem. SEG emisijas var raksturot trīs kategorijās: tiešās emisijas (1. darbības joma), t. i., no tiešajām darbībām, netiešās kurināmā emisijas (2. darbības joma), t. i., no primārās enerģijas pārveidošanas procesiem, un citas netiešās emisijas (3. darbības joma), t. i., no augšupejošajiem (upstream) un lejupejošajiem (downstream) procesiem, piemēram, izejvielu ieguve, transportēšana un atkritumu apsaimniekošana. Uzņēmuma oglekļa pēdas nospiedumu parasti nosaka konkrētam periodam, piemēram, kalendārajam gadam.

Emisiju veidu definīcija ir būtiska, lai precīzi uzskaitītu un sadalītu SEG emisijas. Šā iemesla dēļ ir izstrādāti īpaši standarti, lai uzskaites procesā atbalstītu interesentus (t. i., uzņēmumus, iestādes un privātpersonas), piemēram, siltumnīcefekta gāzu protokols.

Faktiski CO2 pēdas nospieduma aprēķinu veic saskaņā ar ISO 14064 un SEG protokoliem. SEG protokolā ir noteikts, kā ziņot par CO2 pēdas nospieduma rezultātiem, noteikt CO2 emisiju samazināšanas mērķus un samazināt emisijas.

SIA "Ekodoma" eksperti palīdz uzņēmumiem izstrādāt konkrētu aprēķina rīku, lai novērtētu un reģistrētu to CO2 ekv. emisijas un noteiktu savus emisiju samazināšanas mērķus.

Sazinies ar mums:

Agris Kamenders

Direktors

Inženierzinātņu doktors enerģētikā

agris@ekodoma.lv