Pārlekt uz galveno saturu

Jūs atrodaties šeit

2009. gadā tika uzsākts Eiropas Komisijas «Intelligent Energy Europe» (IEE) programmas projekts «SELINA» (Standby and Off-Mode Energy Losses In New Appliances Measured in Shops), jo tehnoloģiju straujā attīstība prasa nodrošināt informācijas apmaiņu starp ražotājiem, kā arī standartu un nākotnē prognozētās elektroenerģijas patēriņa politikas veidotājiem.

Projekta «SELINA» mērķis ir noskaidrot tirgū pieejamo jauno ierīču gaidīšanas un izslēgšanas režīmu elektroenerģijas patēriņu raksturojumu. Pēc vienotas mērījumu metodoloģijas tiek veikti elektroenerģijas jaudas mērījumi veikalos un noliktavās, kā arī tiek apkopoti ražotāju dati par gaidīšanas vai izslēgšanas režīmiem kopējā datubāzē. Latvijā līdz šim dažādu iekārtu gaidīšanas un izslēgšanas režīmu jaudas mērījumi ir veikti 31 iekārtas kategorijai divos veikalos. Izrādās, ka izslēgtā stāvoklī visvairāk elektrības patērē veļasmašīnas un LCD televizori! Mērījumu rezultāti ir redzami 2. un 3. attēlā.

Pēdējo 15 gadu laikā enerģijas patēriņa marķējuma un minimālo enerģijas rādītāju standartu ieviešana Eiropas Savienībā ir veicinājusi daudz energoefektīvāku ierīču pārdošanas apjoma pieaugumu. Tomēr vienlaikus ir novērots arī straujš jaudas pieaugums tām elektriskajām un elektroniskajām ierīcēm, kas ir nepārtraukti pievienotas elektriskajam tīklam. Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (SEA) ir aprēķinājusi, ka, pat ieviešot visus esošos un plānotos politikas pasākumus, elektrisko un elektro-nisko ierīču elektroenerģijas patēriņš laikā no 2000. līdz 2020. gadam palielināsies par 25%! Bet 2030. gadā 15% no kopējā Eiropas ierīču elektroenerģijas patēriņa var patērēt gaidīšanas režīmā atstātās ierīces.

Finansējums
Ilgums
10/01/2008 līdz 09/01/2010

Projekta partneri