Pārlekt uz galveno saturu

Jūs atrodaties šeit

Eiropas uzņēmumu klimta kauss ir starptautiskas enerģijas taupīšanas sacensības, kurā piedalījās uzņēmumi no 10 ES dalībvalstīm (Latvijas, Vācijas, Austrijas, Dānijas, Bulgārijas, Īrijas, Itālijas, Spānijas, Maltas un Francijas). Uzņēmumi tika vērtēti trīs kategorijās: lielākais enerģijas samazinājums, aktīvākā energoefektivitātes kampaņa un lielākais ievadīto enerģijas patēriņa datu skaits.

Projekta Eiropas uzņēmumu klimata kauss mērķis ir atbalstīt mazos un vidējos uzņēmumus (MVU), lai tie kļūtu par vadošajiem uzņēmumiem energoefektivitātes jomā. EUKK sacensības tika rīkotas gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī no 2015. gada aprīļa līdz 2016. gada maijam, kurās kopumā piedalījās 145 uzņēmumi, t.k. 10 uzņēmumi no Latvijas.

Projektā īstenotās aktivitātes

 • Uzņēmuma energoaudits
 • Elektroenerģijas monitorings
 • Izmantotie rīki (tiešsaistes enerģijas monitoringa rīks iESA (www.enerspot.com), e-apmācības aplikācija, datu ievades aplikācija) 
 • Semināri un apmācības uzņēmumu darbiniekiem
 • Enerģijas taupīšanas padomi un atbalsta materiāli (plakāti, bukleti)

Rezultāti:

2016. gada 11.jūlijā Briselē notika Eiropas uzņēmumu klimta kausa (EUKK) apbalvošanas ceremonija, kurā apbalvoja uzņēmumus, kas panākuši vislabākos rezultātus enerģijas taupīšanas sacensībās. Latvijas uzņēmums SIA “Uponor Latvia” starptautiskajā kopvērtējumā ieguva 3. vietu un naudas balvu 2000 EUR apmērā, kas tiks ieguldīta saules PV sistēmas (elektroenerģijas ražošana) uzstādīšanai uzņēmumā.

Pirmais uzdevums bija informēt kolēģus par šīm sacensībām un uzzināt veidus, kā ietaupīt enerģiju birojā. Šeit ir saraksts ar galvenajiem enerģijas taupīšanas pasākumiem, ko SIA Upanor Latvia īstenoja EUKK laikā:

 • Taimeru uzstādīšana elektriskajiem sildītājiem, kas izslēdz apkuri nakts laikā un brīvdienās (augstākā ietekme uz enerģijas ietaupījumu).
 • Taimeru uzstādīšana elektriskajiem sildītājiem ar viedtālruņa pieteikuma iespēju priekš darbiniekiem, kas bieži atrodas komandējumos.
 • Durvis uz servera un uzglabāšanas telpu tagad ir slēgtas (lai samazinātu siltumu no iekārtām, kas izplatās uz pārējām biroja telpām). Sākumā darbinieki aizmirsa aizvērt durvis, bet tagad tā ir uzskatāma par ierastu uzvedību.
 • Darbinieku ieradumu maiņa attiecībā uz apgaismojuma izmantošanu. To lieto tikai vietās, kur tas patiešām nepieciešams. Ietaupījums ir aptuveni 30% elektroenerģijas apgaismojumam.
 • Apgaismojuma maiņa no T8 (18W) 60x60cm platformas uz T8, 10W LED risinājumu.
 • Galvenajā telpā elektriskās apkures vietā ir uzstādīts gaisa/gaisa tipa siltumsūknis.
 • Elektrisko uzraudzības ierīču uzstādīšana, lai saprastu, kā enerģija tiek sadalīta, un samazinātu bāzes slodzi, kur tas iespējams.
 • Interneta rūtera un servera maiņa pret energoefektīvākiem.
 • Seminārs darbiniekiem, lai informētu par enerģijas taupīšanu sacensību laikā panākto, un EUKK ietekme uz darbinieku uzvedību.

SIA Upanor Latvia energopārvaldnieks Raivis Jēčis pauž savu gandarījumu par paveikto: „Rezultāts bija daudz labāks, nekā gaidījām – gada laikā samazinājām enerģijas patēriņu par 36%, uzlabojām iekštelpu gaisa kvalitāti un iedrošinājām darbiniekus pielietot ieteiktos energoefektivitātes pasākumus arī viņu privātajās mājās”. Uzņēmums jau iepriekš bija veicis aktivitātes efektīvai energoresursu izmantošanai, ieviešot ISO 14001 standartu, tomēr uzņēmuma energopārvaldnieks atzīst, ka ar to vien bija par maz. „EUKK projekts nāca tieši laikā – mums tas bija kā grūdiens uz priekšu mūsu aizsāktajām aktivitātēm, lai uzlabotu energoefektivitāti savā uzņēmumā, kas jau sen bija jāizdara. Projekta ietvaros mēs saņēmām ļoti labus padomus no auditoriem, attiecībā uz to, ko mēs varam uzlabot un veicām nepieciešamos pasākumus, lai sasniegtu mūsu mērķi. Līdz ar konkrētiem ieteikumiem un jaunām zināšanām to ir daudz vieglāk izdarīt!”

Īpaši labi startēja divi uzņēmumi no Latvijas – SIA “Uponor Latvia” un “Baltic International Bank” – kas attiecīgi starptautiskā līmenī ieguva 3. un 6.vietu, panākot 36% un 20% enerģijas ietaupījumu. Savukārt pirmo vietu starptautiskā līmenī ieguva uzņēmums no Vācijas “kaneo green IT”, ieviešot vislabāko energoefektivitātes kampaņu, bet otro vietu uzņēmums no Bulgārijas - “Denkstatt Bulgaria”, panākot 61% enerģijas samazinājumu. Kopumā sacensību laikā (13 mēnešos) ir panākts 1,23 GWh enerģijas ietaupījums, 206 000 EUR izmaksu un 32 044 t CO2 samazinājums.

Finansējums
Programma “Saprātīga enerģija Eiropai” http://ec.europa.eu/energy/intelligent/

Iesaistītie darbinieki

Līga Žogla
Līga Žogla
Projektu vadītāja
+371 67323212
Gatis Žogla
Gatis Žogla
Vadošais energoauditors Projektu vadītājs
+371 67323212

Projekta partneri