Pārlekt uz galveno saturu

Jūs atrodaties šeit

Ot, 07/18/2017 - 08:11

Cik daudz enerģijas ir iespējams ietaupīt, ja ēkas darbinieki tikai nedaudz maina savus ikdienas paradumus? Izrādās, ka diezgan daudz! Šī gada jūnija beigās Eiropas Ilgtspējīgas enerģijas nedēļas laikā energokomandas no 8 Eiropas valstīm tikās Briselē. Tikšanās mērķis bija noskaidrot, kurai ir izdevies panākt vislielāko enerģijas patēriņa samazinājumu 12 mēnešu laikā enerģijas taupīšanas jeb EnergoKomandu sacensībās pašvaldību darbiniekiem.

Sacensības vienlaicīgi tika rīkotas Austrijā, Beļģijā, Francijā, Vācijā, Ungārijā, Itālijā, Zviedrijā, Lielbritānijā un Latvijā ES projekta save@work ietvaros. Kopā sacensības uzsāka 176 pašvaldības ēkas, iesaistot ap 19 000 darbinieku. No Latvijas piedalījās 20 publiskās ēkas ar 650 darbiniekiem no 7 Latvijas pašvaldībām. Sacensību laikā ēku darbinieki tika iedrošināti ieviest enerģijas taupīšanas pasākumus savās darba vietās, koncentrējoties uz vienkāršu ikdienas enerģijas lietošanas paradumu maiņu, piemēram, elektroiekārtu atslēgšanu no gaidīšanas režīma un iekštelpu temperatūras samazināšanu apkures sezonas laikā.  

Uzvarētāj komandām, kas tikās Briselē, izdevās panākt enerģijas ietaupījumu 10% - 25% robežās, būtiski samazinot gan siltumnīcefekta gāzu emisijas, gan izdevumus, kas saistīti ar ēkas uzturēšanu. Visas 176 ēkas kopīgi darbojoties sacensību laikā spēja ietaupīt vairāk nekā 4 000 000 kWh1800 tonnas CO2 emisijas un 500 000 EUR. Energokomanda no Smiltenes novada domes (Dārza iela 3) ieguva godpilno 3.vietu, panākot 19,5% enerģijas patēriņa samazinājumu!

Uzrunājot energokomandas sacensību noslēguma ceremonijā, kas norisinājās Zviedrijas Pastāvīgajā pārstāvniecībā ES, Truls Bergstroms, pārstāvniecības padomnieks enerģijas jautājumos, teica: Save@work EnergoKomandu sacensības ir interesantas tieši ar to, ka tās parāda, ka enerģijas patēriņu iespējams samazināt ar vienkāršam metodēm, kam nav nepieciešami finansiāli ieguldījumi”. Saprotot, kur un kā enerģija ēkā tiek patērēta, katras ēkas energokomanda, kas apvienoja 3 – 10 darbiniekus, ieviesa nelielas izmaiņas ēkas ikdienas enerģijas lietošanas paradumos un dažnedažādos veidos mudināja savus kolēģus darīt to pašu.

Katras valsts uzvarētāj komandai sertifikātu par sasniegumiem pasniedza Mazo un vidējo uzņēmumu izpildaģentūras (EASME) Enerģijas nodaļas vadītājs Vincents Berrutto uzsverot, ka: “valsts un pašvaldību sektoram ir izšķiroša loma Eiropas Savienības 2030 gada klimata un enerģijas mērķu sasniegšanā. Tādi projekti kā save@work ne tikai dod ekonomisku ieguvumu un saudzē vidi, bet arī veicina sadarbību un uzlabo komunikāciju darbavietā”.

 

Dalībvalstu labāko energokomandu rezultāti:

Ēka

Valsts

Enerģijas ietaupījums

Zemst pašvaldības Dome

Beļģija

25.0%

Markyard pašvaldības Dome

Zviedrija

20.0%

Smiltenes Dome

Latvija

19.5%

Telfordas Zemes dienests

Lielbritānija

18.3%

Campogalliano pilsētas Dome

Itālija

17.0%

Energie Graz ēka

Austrija

13.6%

Pazmand Domes ēka

Ungārija

13.3%

Berlīnes apgabaltiesa

Vācija

10.0%

 

Papildus informācija: www.saveatwork.lv