Pārlekt uz galveno saturu

Jūs atrodaties šeit

Tr, 01/20/2021 - 08:19

Eiropas Savienībā no 2021. gada 1. marta ieviesīs jaunu un uzlabotu ES energomarķējumu sadzīves tehnikas ierīcēm. Kopš enerģijas marķējuma ieviešanas 1994. gadā tas ir izrādījies viens no veiksmīgākajiem Eiropas Savienības pasākumiem, lai veicinātu efektīvāku iekārtu ražošanu, vienlaikus sniedzot nozīmīgu ieguldījumu ES enerģētikas un klimata mērķu sasniegšanā.

Kādas izmaiņas skars patērētājus?

Pēdējos 25 gadus ES energomarķējums ir bijis ļoti veiksmīgs instruments, kas ļāvis patērētājiem salīdzināt un izvēlēties efektīvākos produktus. Tomēr esošā energoefektivitātes skala, kurā ir daudzas ar “+” zīmi atzīmētas klases, vairs nav pārskatāma. Turklāt mūsdienās lielākā daļa produktu jau ietilpst divās vai trīs augstākajās energoefektivitātes klasēs, un tas apgrūtina patērētājiem izvēlēties efektīvāko produktu.

Energomarķējuma būtiskākās izmaiņas ir jaunā energoefektivitātes skala, kas būs robežās no A līdz G līdzšinējās A+ + + līdz D vietā, neparedzot vairs klases ar “+”. Piemēram, ierīci, kura pašlaik atbilst A + + + klasei, turpmāk, atbilstoši jaunajai energoefektivitātes skalai un klases noteikšanas metodikai, marķēs kā B vai C klases iekārtu. Tas nenozīmē, ka šī ierīce pēkšņi kļūs mazāk energoefektīva. Tas nozīmē tikai to, ka produkts tiek novērtēts, izmantojot jaunu aprēķinu un testēšanas metodiku un energoefektivitātes klašu skalu. Papildus tiks ieviesti vēl arī citi svarīgi uzlabojumi: iekļauts QR kods, ar kura palīdzību varēs atrast detalizētu informāciju par produktu, jauns marķējuma dizains un gan uzlaboti, gan izveidoti jauni simboli.

Pārejas periodā no 2020. gada 1. novembra līdz 2021.gada 1.martam, daļai elektropreču iepakojumā jau var būt ievietoti divi energomarķējumi - gan spēkā esošais, gan jaunais marķējums, kas stāsies spēkā no 2021. gada 1. marta. Jaunie marķējumi veikalos tiks izvietoti ar 2021. gada 1. martu un līdz tam, iekārtas ir jātirgo, uzrādot esošos marķējumus.

 

Projekts Label2020 sniedz atbalstu tirgus dalībniekiem tirgus pārejas procesā, kā arī informē patērētājus par gaidāmajām izmaiņām. Komersantus, kuri vēlas uzzināt vairāk par jauno energomarķējumu un tā ieviešanas kārtību, aicinām apmeklēt Label2020 tīmekļa vietni www.label2020.lv vai sazināties ar projekta pārstāvi Latvijā SIA “Ekodoma”.

 

Par Label2020

Label2020 ir starptautiska iniciatīva, ko Eiropas Komisija finansē programmas “Apvārsnis 2020” ietvaros un kuru koordinē Austrijas Enerģētikas aģentūra. Projekts tiek īstenots 16 Eiropas Savienības dalībvalstīs. Tās mērķis ir sniegt patērētājiem, mazumtirgotājiem un ražotājiem efektīvu informāciju par jaunajiem ES energomarķējumiem un atbalstīt visas ieinteresētās personas, pārejot uz jaunā marķējuma sistēmu.