Pārlekt uz galveno saturu

Jūs atrodaties šeit

Ce, 11/12/2020 - 09:36

Šī gada 3. novembrī Compete4SECAP projekta komanda organizēja ES noslēguma konferenci tiešsaistē. Pārstāvji no  Horvātijas, Kipras, Francijas, Vācijas, Ungārijas, Itālijas, Latvijas un Spānijas dalījās pieredzē par energopārvaldības aspektiem pašvaldībās.

Konferences laikā prezentācijas sniedza arī Radošs Horāčeks (Radoš Horáček), pārstāvis no Eiropas Komisijas Enerģētikas ģenerāldirektorāta (DG ENER), Giulija Picinī (Giulia Pizzini) projekta konsultants no ES programmas “Apvārsnis 2020”, EASME  un Tīna Favcet (Tina Fawcett) no Oksfordas universitātes, Vides pārmaiņu institūta.

Radošs Horāčeks (Radoš Horáček) ir Eiropas Komisijas, Enerģētikas ģenerāldirektorāta energoefektivitātes politikas grupas vadītājs. Kopš 2015. gada viņš ir atbildīgs par energoefektivitātes direktīvas izstrādi un ieviešanu. Prezentācijas laikā R. Horāčeks uzsvēra, ka “dekarbonizāciju var uzskatīt par iespēju un tā ir savienojama ar ilgtspējīgu attīstību pašvaldībās”. 

Savukārt Giulija Picinī (Giulia Pizzini) ir projekta Compete4SECAP uzraugošais konsultants no EASME, darbojas finanšu, vietējo pašvaldību un energopakalpojumu sektoros. Viņa informēja, ka projekts Compete4SECAP ir daļa no kopējās politikas, jo “EASME atbalsta tirgus attīstības darbības, kas veicina enerģijas pārrēju un Copmete4SECAP projekts skar 3 galvenos EASME politikas virzienus: monitorings un datu apkopošana, mācīšanos vienam no otra un kapacitātes celšana, kā arī ieinteresēto pušu iesaiste”.

Noslēdzot pirmo konferences daļu, savu prezentāciju par “Pilsētvidi un klimata ārkārtas situācijām” sniedza Tīna Favcet (Tina Fawcett). Viņai ir 20 gadu pieredze pētniecībā par enerģijas pieprasījumu un saistošās politikas izveidi un ir Enerģijas pieprasījuma risinājumu pētniecības centra vadītāja. T. Favcet pētījumi ietver teorijas un prakses apvienošanu un meklējumus pēc jauniem konceptiem, kas radikāli mainītu mūsu domāšanas veidu attiecībā uz Zemes izmantošanas ierobežojumiem, t.sk. enerģijas pietiekamību un personīgās oglekļa emisijas kvotas. Prezentācijas laikā viņa prasīja: “Jautājums ir, kā mēs varam apmierināt visu vajadzības, nepārsniedzot vides ierobežojumus? Enerģijas pietiekamība nozīmē nodrošināt pienācīgu dzīves līmeni, tajā pašā laikā respektējot Zemes izmantošanas un attīstības ierobežojumus.”

Projekta Compete4SECAP partneri dalījās arī pieredzē par šādām tēmām:

  • metodes un rīki enerģijas patēriņa datu uzskaitei un analīze pašvaldībās, kā daļa no energopārvaldības sistēmas prasībām;
  • rīcības ko darīt un nedarīt, lai noorganizētu veiksmīgas enerģijas taupīšana sacensības;
  • kā pašvaldības, kas parakstījušas Pilsētu mēru paktu, var esošajos rīcības plānos integrēt klimata maiņas pasākums, lai veicinātu pielāgošanos klimata pārmaiņām.

 

Visbeidzot pasākums tika noslēgts ar projekta apbalvošanas ceremoniju, kur tika suminātas labākās energokomandas, kas piedalījās enerģijas taupīšanas sacensībās viena gada garumā un pašvaldības, kas ieviesušas un sertificējušas energopārvaldības sistēmu, atbilstoši ISO 50001 prasībām. Kopumā enerģijas taupīšanas sacensībās piedalījās 92 publiskās ēkas un tajās esošie darbinieki no visām projekta dalībvalstīm. Tomēr sacensības tika rīkotas katras dalībvalsts ietvaros un tika paziņoti nacionālie uzvarētāji:  

1.kategorija: Lielākais enerģijas ietaupījums – ēku līmenī:

Grad Rijeka, Odjel gradske uprave za poduzetništvo, Rijeka (Horvātija)

Mairie - Les Carmes, Montauban un Maison de Quartier de Bellevue, Brest (Francija)

Verwaltungsgebäude 2, Amt Hohe Elbgeest (Vācija)

Városgondnokság, Kaposvár (Ungārija)

Kindergarten Birztaliņa, Ķegums (Latvija)

Biblioteca Municipal, Cieza (Spānija)

 

Itālijā tika apbalvotas šādas iestādes:

Scuola Elementare A. Manzoni, Abano Terme

Scuola Media V. da Feltre, Abano Terme

Scuola Elementare G. Marconi, Rubano

Istituto Comprensivo Statale M. Buonarroti, Rubano

Scuola statale - Scuola Secondaria Di Primo grado "Don A. Battistella", San Vito di Leguzzano

Scuola Primaria "A. Manzoni", San Vito di Leguzzano

Scuola Secondaria I grado "G. Ellero", Udine

Scuola Primaria "G. Rodari", Udine

Scuola Secondaria I grado "G. B. Tiepolo", Udine

Scuola Primaria "T. Wasserman", Udine

 

Savukārt kategorijā “labākā energopārvaldības sistēma” piedalījās 31 pašvaldība no 8 ES dalībvalstīm. Rezultātā, balstoties uz projekta ietvaros izstrādāto vērtēšanas metodiku, tika noteikti šādi uzvarētāji:

2.kategorija: Labākā energopārvaldības sistēma  – pašvaldību līmenis:

Dalīta trešā vieta: Rubano (Itālija) un Cieza (Spānija)

Otrā vieta: Saldus (Latvija)

Pirmā vieta: Bauska (Latvija)

 

Īsumā par Compete4SECAP projektu

Vairākas Latvijas pašvaldības līdz šim ir izstrādājušas Ilgtspējīgas enerģijas rīcības plānus (IERP) arī tās pašvaldības, kas pievienojušās C4S projektam. Tomēr šo gadu laikā tās ir saskarušās ar dažādiem organizatoriskajiem, darbinieku motivācijas, zināšanu trūkuma un finansiālo resursu ierobežotas pieejamības izaicinājumiem, kas kavējuši IERP ietverto energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu pasākumu īstenošanu dzīvē. Projekta ietvaros tiks risināti šie jautājumi, izstrādājot un ieviešot energopārvaldības sistēmu (EPS) atbilstoši ISO 50001 standartam un organizējot enerģijas taupīšanas sacensības pašvaldības ēku darbiniekiem, kā arī papildinot ar klimata mērķiem uz 2030. gadu esošos IERP. Šīs pašvaldības kalpos kā labs piemērs pārējām Latvijas pašvaldībām un veicināts klimata un energoefektivitātes mērķu sasniegšanu arī nacionālā līmenī.

Plašāka informācija pieejama projekta mājas lapā:  compete4secap.eu